Objavljeno: decembar 3, 2024.

Predstavljena "Bibliografija radova o Islamskoj zajednici u Bosni i Hercegovini: Period između dva svjetska rata"


SARAJEVO, 3. DECEMBAR 2024. (MINA) - U okviru manifestacije "Dani islamske tradicije Bošnjaka" danas je u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu predstavljena "Bibliografija radova o Islamskoj zajednici u Bosni i Hercegovini: Period između dva svjetska rata".

Promotori publikacije bili su direktor Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka hafiz dr. Elvir Duranović, urednica Bibliografije hafiza dr. Sumeja Ljevaković-Subašić i viši bibliotekar u Gazi Husrev-begovoj biblioteci Ejla Ćurovac, dok je programom moderirala Selma Pandžić.

Hafiz dr. Elvir Duranović istakao je važnost istraživanja historije Islamske zajednice, naglašavajući njen uticaj na društvene odnose u Bosni i Hercegovini.

On je objasnio da je projekat izuzetno značajan za razumijevanje različitih aspekata Islamske zajednice, uključujući pravnu, kulturnu i vjersku praksu.

- Kako bi se pomoglo budućim istraživačima, ali i onima koji se bave proučavanjem različitih segmenata Islamske zajednice, započeli smo s izradom sveobuhvatne bibliografije radova - rekao je Duranović.

Dodao je da bibliografije počinju s periodom dolaska Austro-Ugarske na ove prostore, a obuhvataju i savremeni period.

Duranović je istakao da je Institut za islamsku tradiciju Bošnjaka već organizirao naučne i interne skupove koji su rezultirali izdavanjem tri knjige bibliografija posvećene Islamskoj zajednici.

- U budućnosti ćemo nastaviti s radom na ovom projektu, a planiramo obraditi i period Drugog svjetskog rata i nakon Drugog svjetskog rata - kazao je on.

Ovaj projekt ima za cilj ne samo očuvanje i dokumentiranje historijskog naslijeđa, već i olakšavanje pristupa relevantnim podacima za istraživače koji se bave temama vezanim za Islamsku zajednicu i njen razvoj.

Ejla Ćurovac je kazala da je Bibliografija jedan vid globusa, putokaza, kompasa za istraživača, tako da mnogo jednostavnije mogu doći do informacija koje su im potrebne.

- Samim tim, prilikom izrade bibliografije, bibliograf mora zaista jako mnogo raditi i jako se potruditi da to sve bude sveobuhvatno, iscrpno, tačno i relevantno, tako da bibliografija bude zaista kvalitetna i bude stvarno pravi putokaz za korisnike. S tim u vezi, ova bibliografija je zaista od ogromnog značaja, posebno zbog toga što je vezana uz period između dva svjetska rata koji je zaista bio jako turbulentan i za samu Bosnu i Hercegovinu i za Islamsku zajednicu u Bosni i Hercegovini - kazala je Ćurovac.

Hafiza dr. Sumeja Ljevaković-Subašić ističe kako je ova publikacija rezultat dugoročnog projekta Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka čija je realizacija započela 2019. godine slijedom prijedloga o izradi projekta "Historija Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini".

- Ranije je predstavljena "Bibliografija radova o Islamskoj zajednici u Bosni i Hercegovini: Austrougarski period". U narednom periodu Institut za islamsku tradiciju Bošnjaka planira nastaviti sa projektom izrade bibliografije radova o Islamskoj zajednici. Ove godine, dakle, s ponosom predstavljamo i  ovu publikaciju,  koja obuhvata period  između dva svjetska rata. Na ovom projektu je radilo zaista mnogo istraživača, bibliotekara, stručnjaka, koji su zaista dobro uradili svoj posao - kazala je dr. Ljevaković-Subašić.

Ističe kako su projekat realizirali u okviru tri godine, te da je u pitanju zaista obiman period, obimna građa.

- Vjerujemo  da će ova publikacija biti dobar temelj za istraživače i sve one koji žele da se upoznaju sa povijesnom,  društvenom, kulturnom,  duhovnom ulogom Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini - kazala je dr. Sumeja Ljevaković - Subašić.

Na kraju je dodala da sve ono što je prikazano u ovoj bibliografiji nije samo značajno za istraživače Islamske zajednice,  već za sve one koji istražuju i samu historiju Bosni i Hercegovine.

Obrađene bibliografije radova o Islamskoj zajednici nisu obuhvatile sve časopise objavljivane u periodu između dva svjetska rata, već su se fokusirale na štampu i periodiku koja je u velikoj mjeri tretirala Islamsku zajednicu, te pratila njen rad i djelovanje, a koja je objavljivana na bosanskom jeziku latiničnim ili ćiriličnim pismom. 

Zbog obimnosti građe obuhvaćene u ovom periodu, bibliografija radova o Islamskoj zajednici u Bosni i Hercegovini iz perioda između dva svjetska rata podijeljena je u dva toma.

U izradu bibliografije radova o Islamskoj zajednici u periodu između dva svjetska rata bilo je uključeno više autora koji su obrađivali bibliografiju jednog ili više časopisa: prof. dr. Zehra Alispahić, dr. Elvir Duranović, dr. Sumeja Ljevaković-Subašić, Amina Kadribegović-Mehić, Emir Šečić, mr. Edin Čolaković, mr. Ejla Ćurovac, mr. Haris Dubravac, mr. Lamija Hamzakadić, mr. Mehmed Hodžić, mr. Lamija Husić, mr. Anida Ibričić, mr. Sumedin Kobilica i mr. Amina Svraka. (kraj)

Autor: Adnan Muminović (novinar) Objavio: Adnan Muminović (urednik)
Vijesti Agencija Kontakt