Edukativni programi fokusirani na različite aspekte mentalnog zdravlja bit će realizovani u ustanovama Islamske zajednice, a prvo u nizu održano je večeras u džematu Alipašino C faza, gdje je prim. dr. Zlatko Kalabić, specijalista neuropsihijatrije govorio o stresu, njegovim vrstama, uzrocima, te načinima na koje ga je moguće prepoznati.
- Stres je ustvari danas svakodnevan, jer do toga dovode uslovi života, socijalni kontekst, ratovi i nesigurnost. Većina nas se ne zna nositi sa stresom, pa je i večerašnji susret prilika da govorimo o nekim dnevnim rutinama, pravilnom snu, ali i stresu na radnom mjestu s kojim se posebno teško nositi - rekao je dr. Kalabić.
S obzirom na to da postoje dva važna pristupa koja nam se sugerišu kada je riječ o borbi protiv stresa; samopomoć i obraćanje stručnjaku, ovom smo prilikom dr. Kalabića pitali o tome kad treba pribjeći jednom, a kad drugom pristupu.
- Treba spomenuti to da stres može preći u anksioznost i depresiju, kada zasigurno treba potražiti pomoć. Ona je nekad potrebna i u slučaju stresa, s kojim se u nekim slučajevima možemo i sami nositi. U tom slučaju nam je potrebna podrška porodice i prijatelja, kroz razgovor, razumijevanje i savjetovanje - pojasnio je dr. Kalabić.
Uz osvrt na eventualni neuspjeh ovakve samopomoći, naš sagovornik je preporučio obraćanje stručnom licu, ljekaru porodične medicine u Domu zdravlja ili psihologu koji mogu, ukoliko bude potrebe za tim, preporučiti dalje tretmane kod psihijatra.
Nemoguće je pobjeći od činjenice da, prilikom redanja životnih prioriteta, mentalno zdravlje ostane zanemareno. U skladu s tim, cilj je da kroz ovaj projekat bude otvoren dijalog o mentalnim poteškoćama.
Iskrenim predstavljanem vlastitog stanja, adekvatnom edukacijom i otvorenim razgovorom, smatraju organizatori, moguće je razviti strategiju za prevenciju bolesti.
- U današnje vrijeme je ova tema posebno aktuelna, s obzorim da se u decembru obilježava Međunarodni dan mentalnog zdravlja. Cilj ovih aktivnosti je podizanje svijesti šire društvene javnosti, te preveniranja eventualnog narušavanja mentalnog zdravlja - rekla je mr. Emina Bešlija, stručna saradnica Rijasetovog Ureda za društvenu brigu.
U skladu s navedenim, tokom ovog ciklusa predavanja razmatrat će se još teme anksioznosti i depresije, u džematima Butmir i Buća Potok.
- Nadamo se da će predavanja biti korisna za naše džematlije i za društvenu zajednicu općenito, s obzirom da bez mantalnog zdravlja nema napretka i prosperiteta, kao ni koristi od pojedinca - istakla je mdr. Bešlija.
S obzirom na obrazovni imperativ koji je postavljen pred savremenog vjernika, značajno je biti educiran u različitim oblastima, Islamska zajednica realizuje predavanja iz islamskih tema, ali i drugih oblasti koje zadiru u domen organizacije svakodnevnog života.
- Ovdje se realizuju predavanja iz islamskih tema, kao i katedra fikha, akaida i tefsira. To se realizuje u okviru programa Edukacija u sarajevskim džamijama, koji se se realizuje već nekoliko godina. Uz to, veliko je zadovoljstvo što večeras prisustvujemo i jednoj drugačijoj edukaciji koja odgovara jednoj postojećoj potrebi brige o mentalnom zdravlju - rekao je imam džemata Alipašino C Faza Muhamed-ef. Tvrtković.
Kako je pojasnio, ovakvi događaji su i prilika da džematske prostorije budu na raspolaganju društvenoj zajednici, te pokažu svoju široko namjenu.
- Zahvaljujemo se glavnom imamu, našem muftiji i rukovodstvu Rijaseta koji su u saradnji sa ASA bolnice odreagovali na potrebe pojedinaca, članova zajednice. Drago nam je da ovaj projekat kreće upravo iz naše džamije - zaključio je efendija Tvrtković.
Ovaj projekat predstavlja prvi korak u nizu inicijativa kao sto su prevencija od dijabetesa, hipertenzije i drugih posvećenih zdravlju naše zajednice, pri čemu će ASA bolnica, kao partner, osigurati stručnu pomoć i podršku svim građanima. (kraj)