SARAJEVO, 22. JANUAR 2025. (MINA) - Predramazansko savjetovanje Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini "Ramazan-mjesec solidarnosti" održano je danas u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu.
Ovom savjetovanju prisustvovali su reisul-ulema Islamske zajednice Husein-ef. Kavazović, zamjenik reisul-uleme dr. Enes-ef. Ljevaković, direktori uprava Rijaseta Islamske zajednice, muftije, glavni imami, rukovodioci organizacionih jedinica Islamske zajednice, koordinatorice odjela za brak i porodicu i druge zvanice.
U uvodnom dijelu programa, prisutnima se obratio reisul-ulema Husein-ef. Kavazović, koji je poručio da je socijalna nepravda izazvana pohlepom i glađu za bogaćenjem bez granica ozbiljno zaprijetila temelju na kojem počiva naše društvo.
- Čini se da nije ostala društvena snaga koja je sposobna brinuti o malom čovjeku. Posljednje utočiste u koje vjerujemo i na koje možemo računati je bratstvo na temelju vjere.Svi mo pozvani, a posebno mi imami, da brinemo i razvijamo osjećaj zajedništva, počevši od brige za one koji žive u našoj blizini. U blagoslovljenom vremenu redžeba i ša’bana navješćuje se mjesec ramazan. Učinimo sve da sebe i našu zajednicu pripremimo za susret s ramazanom - rekao je reisul-ulema Kavazović.
Poručio je da razvijamo duh natjecanja u dobru, naglasivši da je ramazan prilika da “obnovimo naše veze u porodici i komšiluku”.
- Ramazan je tu da nas podsjeti na važnost zajedništva. Povećajmo naša davanja u ovom mjesecu da bismo se imali čemu nadati na Sudnjem danu. Bjetul-mal je materijalna snaga naše zajednice. U to smo se bezbroj puta i sami uvjerili - istakao je reisul-ulema.
Nosilac ovogodišnjeg savjetovanja je Uprava za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, a njen direktor hafiz dr. Mensur-ef. Malkić je poručio da se solidarnost u islamu temelji na glavni, izvorima islama, Kur’anu i sunnetu Muhameda, s.a.w.s.
- Solidarnost i dobročinstvo su bili prisutni kod Muhameda, a.s., čitav život, a posebno u mjesecu ramazanu kada se susretao sa melekom Džibrilom. Te osobine trebaju i kod nas da budu prisutne posebno u našim porodicama, komšiluku, džematu i zajednici tokom ovog mubarek mjeseca. Ako solidarnost, samilost, empatija i dobročinstvo budu prisutni kod nas, mi ćemo i na taj način potvrditi da je mjesec ramazan, ustvari, mjesec solidarnosti - poručio je dr. Malkić.
Savjetovanje je organzovano u dvije sesije, a o temi “Solidarnost kao temelj društvene stabilnosti” govorio je prof. dr Sead Turčalo, dekan Fakulteta poliričkih nauka u Sarajevu.
- Solidarnost treba prepoznati sve različite specifičnosti. Nisu sve grupe izložene istim pritiscima. To zavisi od etniciteta, društvene klase i spola, tako da moramo uzimati u obzir složenost različitih identiteta i različitih grupa.Ono sto je suštinski značajno, kada se govori o solidarnosti, jeste da, ukoliko je građena skupa sa jačanjem institucija, tada postaje temelj stabilnosti države i društva - naglasio je dr. Turčalo.
O temi “Solidarnost sa najosjetljivijim društvenim kategorijama” govorila je prof. dr. Sanela Šadić ističući da su empatija i solidarnost danas u deficitu.
- U ovim predramazanskim danima je važno da se podsjetimo na ove društvene fenomene i važan socijalni kapital. Sami sistemi ne mogu odgovoriti na sve ljudske potrebe. Treba imati senzibiltet prema starim osobama, bolesnim, žrtvama nasilja i tako dalje.Sam status jedne osobe govori o tome šta bi bio naš odgovor na to, međutim sami sistemi su deficitarni. U tom smislu jačanje ovih vrijednosti u jednom društvu je neizmjerno važno - poručila je dr. Šadić.
Razgovarano je i o ramazanskom ambijentu, porodici, izbjegavanju populizma i ulozi Zajednice čuvanju društva.U okviru savjetovanja su još govorili dr. Nedžad Grabus, dr. Salem Dedović, dr. Safija Malkić, Ibrahim-ef. Malanović, Said-ef. Mujakić i Aldin-ef. Kusur. (kraj)